Sama nie wiem czy mam się buntować

Dzisiaj po raz pierwszy od niepamiętnych czasów przeczytałam trochę lokalnych wiadomości. Natrafiłam na artykuł w lokalnej gazecie, który wyjawił, że zawartość kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża rozstawionych po wielu miastach w Polsce wcale nie trafia do potrzebujących.

Kontenery są własnością PCK, a ich zawartość jest własnością “partnerów” PCK, którzy później płacą PCK za wagę ubrań, pluszaków i pościeli które tam się znajdują. Te pieniądze PCK wykorzystuje później na akcje charytatywne w danym rejonie.

Sama nie wiem czy mam się w związku z tym buntować.

Z jednej strony zdecydowana większość mieszkańców myśli pewnie, że ich darowizny trafią bezpośrednio do osób potrzebujących. Sama składałam ubrania w dobrym stanie w tych kontenerach. Ubrania te są jednak używane do celów przemysłowych oraz sprzedawane są w second-handach.

Z drugiej strony, PCK tłumaczy się, że “większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym”. Zamiast używać swoje limitowane zasoby, PCK zleca więc zajęcie się zawartościami kontenerów konkretnym firmom, a sama zbiera z tego tylko pieniądze, które potem może użyć w sposób, który uzna za najbardziej stosowny.

Małym problemem jest brak informacji o tym, co dokładnie dzieje się z ubraniami na kontenerach. Zawierają one jedynie tajemnicze “Twój dar wykorzystamy na na poprawę warunków życia najbiedniejszych rodzin”, które nie wyprowadza z błędu tych, którzy myślą, że ich ubrania trafią do potrzebujących. Jednak gdyby PCK takie informacje zamieściła, liczba darowizn prawdopodobnie by spadła, a więc spadły by też zasoby PCK na pomoc najuboższym.

Advertisements
Sama nie wiem czy mam się buntować

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s